אייקון, קניין רוחני
תביעות קניין רוחני

תביעות קניין רוחני בבית המשפט

תביעת קניין רוחני מגישים בראש ובראשונה לצורך קבלת צו מניעה קבוע אך גם דרישה לקבלת חשבונות ופיצוי כספי בגין ההפרות. במסגרת התביעה מגישים בקשה לצו מניעה זמני עד לקבלת פסק הדין. צו המניעה הזמני ובהמשך גם הקבוע, נועדו למנוע המשך הפרת זכויות קניין רוחני לרבות:

1. פטנט רשום על מוצר, תהליך או תוכנה 2. מדגם רשום על מוצר מעוצב 3. סימן מסחר רשום על שם חברה, שם עסק, שם מתחם, לוגו, סלוגן 4. סימן מסחר מוכר היטב אף אם אינו רשום 5. זכויות יוצרים על אפליקציה, תוכנה, אתר אינטרנט או יצירות אחרות לרבות יצירה ספרותית, יצירה אדריכלית או אמנותית אחרת, יצירה דרמטית, יצירה מוסיקלית, תקליט ולקט של יצירות 6. גניבת עין ביחס למוצרים או שירותים 7. גזל מוניטין בשם או לוגו של מוצר, שירות או עסק 8. גזל סוד מסחרי

קרא עוד
יריב קדם, עו

עו"ד יריב קדם

יריב קדם, בעל תואר ראשון ושני במשפטים מאוניברסיטאות חיפה ותל אביב, הינו עו"ד בעל ותק של מעל 20 שנה, נוטריון, הבעלים של משרד עורכי הדין בבעלותו ושל APPLAB – חממה עסקית להקמה וליווי בינלאומי כולל של סטארט-אפים. בעל נסיון משפטי ועסקי רב בליווי חברות וסטארטאפים החל משלב הרעיון ובפעילותם השוטפת בישראל ובעולם. שותף אמון יצירתי בתהליכי קבלת ההחלטות האסטרטגיים והטקטיים של בעלי מניות, דירקטורים, ובעלי העסקים בפעילותם העסקית והמשפטית.

קרא עוד >>

  • מעל 20 שנות ניסיון
  • חממה עסקית לסטארטאפים
  • הייטק בינלאומי
  • ליווי אישי

צווים זמניים בתביעות הפרת קניין רוחני
כאשר מופצים בפועל מוצרים מפרים לשוק, יש צורך גם במניעה פיסית של הפצתם. זאת עושים באמצעות צווי מניעה, חיפוש ותפיסה שתוקפם עד קבלת פסק דין, אז יוכרע סופית מה לעשות בהם. צו החיפוש נועד לאפשר חיפוש של המוצרים המפרים אצל המפר, לרבות בבית העסק שלו, חצריו והמחשבים שברשותו. צו התפיסה נועד לאפשר את תפיסת המוצרים שנמצאו ומחשב הכולל מידע לגביהם לרבות מידע פיננסי על מחירים, כמויות שנמכרו מהם וכיוב'.
את הבקשות לצווי מניעה, חיפוש ותפיסה יש להגיש מיד עם גילוי ההפרה, שכן אחרת יטען הצד שכנגד לשיהוי. יש לגלות לבית המשפט את כל המידע והפרטים הידועים לבעל הזכויות, גם אם הם אינם לטובתו, אחרת יטען הצד שכנגד לחוסר תום לב ולאי נכיון כפיים. אם תתקלנה טענות אלו עלול בית המשפט שלא לקבל את הבקשות הזמניות.
לרוב ינסה התובע לגרום לקבלת הצווים הללו במעמד צד אחד כדי למנוע התארגנות של המפר להבריח מרשותו מוצרים מפרים ובכך לגרום נזק לתובע הן בהצפת השוק והן בהוכחת תביעתו.

הליכים בפני רשות הפטנטים
הליכים משפטיים בפני רשות הפטנטים מתקיימים לגבי 3 סוגי קניין רוחני: פטנטים, מדגמים וסימני מסחר. סוגי ההליכים יכולים להיות (1) התנגדות (לפטנט או לסימן מסחר) לפני רישום, (2) מחיקה לאחר רישום (של פטנט או סימן מסחר), (3) ביטול לאחר רישום (של פטנט, מדגם או סימן מסחר), (4) בקשות סימן מסחר מתחרות: הליך שבו הרשם מכריע מי מבין שתי בקשות תמשיך לרישום.
כל אחד מההליכים לכל אחד מסוגי הקניין הרוחני תלוי בחוק המהותי הרלבנטי אליו- חוק הפטנטים לגבי פטנטים, פקודת הפטנטים והמדגמים לגבי מדגמים, ופקודת סימני מסחר לגבי סימני מסחר, וכן בסדרי הדין הרלבנטיים הקבועים בתקנות הספציפיות מכוח כל חוק. החוקים והתקנות שונים זה מזה וכך גם סדרי הדין. כך למשל, הליכי התנגדות לפטנט שונים מהליכי התנגדות לסימן מסחר, ואין דין ביטול סימן מסחר כדין ביטול מדגם.

הליכים בפני בוררי שמות מתחם באינטרנט
כאשר מתעוררת מחלוקת באשר לבעלות בשם מתחם מסויים או כי נעשה רישום או שימוש בחוסר תום לב בשם מתחם השייך למישהו אחר, ניתן לפנות לבוררי שמות המתחם המוסמכים מטעם ICANN לדון בעניין. כך למשל, בסכסוכים לגבי שמות מתחם ישראלים (סיומת .il) אחראי איגוד האינטרנט הישראלי.
מחלוקות בנושא שמות מתחם קשורות קשר הדוק לתחום סימני המסחר ואלו מהווים ראיות בהליך זה, המתנהל כולו עפ"י כתבי טענות באנגלית, באמצעות אימיילים בלבד.

ייעוץ וליווי משפטי בתביעות קניין רוחני
כמשרד העוסק בענייני טכנולוגיה, אפליקציות וקניין רוחני, משרדנו מספק ייעוץ משפטי וליווי בהליכים משפטיים בפני רשות הפטנטים לביטול סימן מסחר רשום.

הלקוחות שלי