אייקון, קניין רוחני
גניבת עין

כיצד לטפל בהטעיית לקוחות

סעיף 1(א) לחוק עוולות מסחריות, תשנ"ט – 1999 העוסק ב"גניבת עין" מאפשר להגן על חשש סביר מהטעיית לקוחות לגבי המקור האמיתי של מוצרים או שירותים. נוסח הסעיף קובע: "לא יגרום עוסק לכך שנכס שהוא מוכר או שירות שהוא נותן, ייחשבו בטעות כנכס או כשירות של עוסק אחר או כנכס או כשירות שיש להם קשר לעוסק אחר." קרא עוד

נושאים מרכזיים

יריב קדם, עו

עו"ד יריב קדם

יריב קדם, בעל תואר ראשון ושני במשפטים מאוניברסיטאות חיפה ותל אביב, הינו עו"ד בעל ותק של מעל 20 שנה, נוטריון, הבעלים של משרד עורכי הדין בבעלותו ושל APPLAB – חממה עסקית להקמה וליווי בינלאומי כולל של סטארט-אפים. בעל נסיון משפטי ועסקי רב בליווי חברות וסטארטאפים החל משלב הרעיון ובפעילותם השוטפת בישראל ובעולם. שותף אמון יצירתי בתהליכי קבלת ההחלטות האסטרטגיים והטקטיים של בעלי מניות, דירקטורים, ובעלי העסקים בפעילותם העסקית והמשפטית.

קרא עוד >>

  • מעל 20 שנות ניסיון
  • חממה עסקית לסטארטאפים
  • הייטק בינלאומי
  • ליווי אישי

בתי המשפט קבעו כי סעיף זה כולל שני תנאים מצטברים:
(1) התנאי הראשון הינו מוניטין שיש למוצרים או לשירותים של התובע. את המוניטין יש להוכיח באמצעות מספר השנים שהתובע נמצא בשוק והיקף פעילותו בכלל וכמות ומשך הפרסומים של המוצרים או השירותים בפרט.
(2) התנאי השני הינו חשש סביר להטעיית הציבור כי מוצרים או שירותים שמציע הנתבע לציבור הלקוחות הרלבנטי הם של התובע או קשורים אליו. אפשרות ההטעיה יכול שתהיה בדרכים שונות כגון באמצעות דמיון בשם או לוגו של מוצר, שירות או עסק, כמו גם באמצעות דמיון בחזות החיצונית של אריזת המוצר, החנות בה נמכרים מוצרים או מסופקים שירותים, יצירת מצג שווא של סניף או מפיץ בלעדי וכיוב'.

פיצוי סטטוטורי עקב גניבת עין

גניבת עין היא עוולה בנזיקין ולפיכך הנפגע רשאי לתבוע סעדים כספיים על הנזקים שנגרמו לו. יחד עם זה, סעיף 13 לחוק עוולות מסחריות מאפשר לקבל פיצוי של עד 100 אלף ₪ ללא הוכחת נזק ("פיצוי סטטוטורי"):
"13. (א) בית המשפט רשאי, על פי בקשת התובע, לפסוק לו, לכל עוולה, פיצויים בלא הוכחת נזק, בסכום שלא יעלה על 100,000 שקלים חדשים.
(ב) לענין סעיף זה יראו עוולות המתבצעות במסכת אחת של מעשים, כעוולה אחת".

ייעוץ וייצוג בתביעות גניבת עין

כמשרד העוסק בענייני טכנולוגיה, אפליקציות וקניין רוחני, משרדנו מספק ייעוץ משפטי וייצוג בתביעות עקב גניבת עין ופיצויים סטטוטוריים בגינם.

מן התקשורת

ראיון של עו"ד קדם, "שש כלכלי"/ערוץ 1 מיום 10/7/17

מפת הדרכים להקמת סטארט-אפ משלב הרעיון

ראיון ברדיו תל אביב עם ענבר שנהב – פורמט זכויות יוצרים לאפליקציה

שימוש לא חוקי בתמונה ברשתות חברתיות – 'פרקליטים עד הבית', רשת.

איך רובוטים שואבים את הפרטיות שלכם? 'שבע אקטואלי', כאן.

איך מקימים סטארט-אפ לאפליקציה? ראיון ברדיו תל אביב