אייקון, קניין רוחני
גזל מוניטין

מוניטין

מוניטין של עסק, כפי שנקבע בפסיקה, הינו הכוח של העסק למשוך לקוחות חוזרים. את המוניטין ניתן להוכיח באמצעות מספר השנים שהתובע נמצא בשוק והיקף פעילותו בכלל וכמות ומשך הפרסומים של השם ו/או הלוגו שמגבשים את המוניטין שלו. קרא עוד
הגנה על קניין רוחני מהיום הראשון
יריב קדם, עו

עו"ד יריב קדם

יריב קדם, בעל תואר ראשון ושני במשפטים מאוניברסיטאות חיפה ותל אביב, הינו עו"ד בעל ותק של מעל 20 שנה, נוטריון, הבעלים של משרד עורכי הדין בבעלותו ושל APPLAB – חממה עסקית להקמה וליווי בינלאומי כולל של סטארט-אפים. בעל נסיון משפטי ועסקי רב בליווי חברות וסטארטאפים החל משלב הרעיון ובפעילותם השוטפת בישראל ובעולם. שותף אמון יצירתי בתהליכי קבלת ההחלטות האסטרטגיים והטקטיים של בעלי מניות, דירקטורים, ובעלי העסקים בפעילותם העסקית והמשפטית. קרא עוד >>

  • מעל 20 שנות ניסיון
  • חממה עסקית לסטארטאפים
  • הייטק בינלאומי
  • ליווי אישי

מהו גזל מוניטין?

בפסיקה הוגדר המוניטין כ "נכס". הזכות של בעל המוניטין למנוע שימוש בנכס זה נובעת צירוף הוראות סעיף 17 לחוק המקרקעין תשכ"ט – 1969 ביחד עם הוראות סעיפים 8 ו 13 (א) לחוק המטלטלין תשל"א – 1971.
סעיף 17 לחוק המקרקעין קובע: "המחזיק במקרקעין זכאי לדרוש מכל מי שאין לו זכות לכך שיימנע מכל מעשה שיש בו משום הפרעה לשימוש במקרקעין ושיסלק כל דבר שיש בו משום הפרעה כזאת".
סעיף 8 לחוק המטלטלין קובע: "סעיפים 15 עד 20 לחוק המקרקעין, התשכ"ט-1969, יחולו גם על הגנת הבעלות וההחזקה במיטלטלין"
סעיף 13(א) לחוק המטלטלין קובע: "הוראות חוק זה יחולו, ככל שהדבר מתאים לענין ובשינויים המחוייבים, גם על זכויות".
בנוסף, סעיף 52 לפקודת הנזיקין קובע כי "גזל הוא כשהנתבע מעביר שלא-כדין לשימוש עצמו מיטלטלין שהזכות להחזיקם היא לתובע, על ידי שהנתבע לוקח אותם, מעכב אותם, משמיד אותם, מוסר אותם לאדם שלישי או שולל אותם מן התובע בדרך אחרת".
לפיכך, גזל מוניטין הינו מצב שבו הוכח כי הנתבע עושה שלא-כדין לשימוש עצמו בשם או לוגו בעל מוניטין של עסק, מוצר או שירות, על ידי שהנתבע משתמש בהם, מקשה על התובע שימוש בהם, מעניק בהם זכויות לאדם שלישי או שולל אותם מן התובע בדרך אחרת.

ייעוץ וייצוג בתביעות של גזל מוניטין

כמשרד העוסק בענייני טכנולוגיה, אפליקציות וקניין רוחני, משרדנו מספק ייעוץ משפטי וייצוג בתביעות לצווי מניעה ופיצויים בגין גזל מוניטין.

הלקוחות שלי