אייקון, משפט מסחרי, השקעות ומיזוגים
גיוס השקעה

החלטת לגייס כספים לסטארט אפ שלך?
כך תתנהלו נכון מול המשקיעים
כמעט כל יזם לסטארט-אפ יזדקק בשלב כזה או אחר לעזרתם של גורמים חיצוניים כדי לממן את הרעיון שהוא מעוניין לממש. הרי כל רעיון כזה יכול לעלות כמה עשרות אלפי שקלים בתור התחלה, וליזם המתחיל לרוב לא יהיה סכום כזה בידיו. אם גם לך דרוש מימון ממשקיעים כדי לממן את פיתוח הסטארט אפ שלך ואת הוצאתו לשוק, חשוב להקפיד על כמה עקרונות מרכזיים. הנה הם לפניך: קרא עוד
קישורים למשקיעים
יריב קדם, עו

עו"ד יריב קדם

יריב קדם, בעל תואר ראשון ושני במשפטים מאוניברסיטאות חיפה ותל אביב, הינו עו"ד בעל ותק של מעל 20 שנה, נוטריון, הבעלים של משרד עורכי הדין בבעלותו ושל APPLAB – חממה עסקית להקמה וליווי בינלאומי כולל של סטארט-אפים. בעל נסיון משפטי ועסקי רב בליווי חברות וסטארטאפים החל משלב הרעיון ובפעילותם השוטפת בישראל ובעולם. שותף אמון יצירתי בתהליכי קבלת ההחלטות האסטרטגיים והטקטיים של בעלי מניות, דירקטורים, ובעלי העסקים בפעילותם העסקית והמשפטית.

קרא עוד >>

  • מעל 20 שנות ניסיון
  • חממה עסקית לסטארטאפים
  • הייטק בינלאומי
  • ליווי אישי

למצוא משקיעים שמבינים את התחום שלכם
לא כל משקיע, חביב ונכון לעזור ככל שיהיה, יוכל להתאים לסטארט אפ שלך. אם למשל יש לך אפליקציה שמגיעה מעולם הגיימינג אך המשקיע מגיע מעולם התעשייה, עדיף לפנות אולי לפנות למישהו אחר. הסיבה לכך היא שמשקיע שלא מבין בתחום, ינסה למזער סיכונים לכספו על ידי הכבדה משפטית וניהולית של המיזם. אולם ע"י שמירה על קופתו הוא עלול לתקוע את הסטארט אפ כולו שערכו עשרות מונים יותר. לכן עליך לפנות ככל האפשר למשקיע מהתחום שלך.

למצוא משקיעים שמחפשים יזמים כמוכם
ובמילים אחרות, עליך לחשוב היטב מהו השלב שלך ולפי זה לחפש את המשקיע המתאים לך: מי שנמצא בשלב הרעיון הראשוני, צריך לרוב משקיע פרטי ולא חברת הון סיכון שמחפשת כבר סטארט-אפ מפותח לאחר גיוס ראשון אן שני. מצד שני, אין טעם לחפש משקיע פרטי שאינו יכול לגייס סכומים משמעותיים כאשר הסטארט אפ בשלב מתקדם. משקיע לא מתאים ידחה את ההצעה להשקעה והרגשת הכישלון עלולה ללוות אותך ולהוציא לך את הרוח מהמפרשים שלא באשמתך. ומה עושים כאשר מדובר בסטארט אפ שנמצא בשלב הראשון וכבר בשלב זה צריך מימון משמעותי שמשקיע פרטי לא יעמוד בו? מימון מדינה, לעיתים בשיתוף מדינות חו"ל (כן, יש דבר כזה) יכול לסייע!

תכנון היקף ההשקעה שתזדקקו לו

השקעה בסטארט אפ אינה השקעה לטווח הקצר, שמטרתה לסתום מיידית 'חורים' בתקציב. יש לפנות למשקיעים רק כאשר יודעים לחזות כמה כסף עליך לגייס בטווח הקצר, הבינוני והארוך, כנגד כמה אחוזים במיזם שיוקצו למשקיע, ומה הוא החזר ההשקעה הצפוי (ROI) ותוך כמה זמן. הדרך להשיג את המידע ולגבש אותו היא תוכנית עסקית, והדרך להציג אותו למשקיע היא באמצעות דף מידע ראשוני בתחילה ( מה שמכונה "One Page") ובהמשך באמצעות מצגת.

בדקו את המשקיע
בשוק הסטארט אפים והאפליקציות ידוע כי כל משקיע בודק בציציות את הפרויקטים שמוגשים אליו – ובצדק: אם הוא 'שם כסף' על פרויקט, עליו לדעת בוודאות שהוא עושה צעד כלכלי נכון.

אבל גם לך יש את כל הזכות לבדוק את המשקיע בעצמו. עליך לבדוק את מידת יציבותו הכלכלית, את הידע שלו, את שותפיו ואת הפרויקטים האחרים שבהם השקיע (גם כדי לוודא שאינו משקיע במתחרים שלכם). זהו בסיס חשוב ליצירת קשר עסקי נכון ביניכם.

הסכם סודיות, הקמת חברה מראש
גם המשקיעים, כמו כל המעורבים בפרויקט, צריכים להיות כפופים לתקנות ולהוראות שאתם תגבשו בעצמכם – תקנות והוראות שלמעשה קובעות את אופייה של החברה שלכם. דרשו מהמשקיע לחתום על הסכם סודיות ודאגו להקים חברה בע"מ הכוללת מראש תקנון חברה שמתאים לכם בראש ובראשונה. כך יהפוך מבנה החברה מחייב עבור כולם, גם עבור משקיע.

פונים לחממה או לאקסלרטור? אל תחתמו בעיניים עצומות
חממות טכנולוגיות ואקסלרטורים (תכניות האצה) נחשבים למשקיעים נוחים למדי, בעיקר עבור יזמים מתחילים. גם כאן חשוב מאוד לזכור שמדובר בהסכמים מחייבים שנוסחו במטרה לשרת בראש ובראשונה את המשקיעים עצמם. לפני שאתם חותמים על ההסכם העבירו אותו לעורך דין שלכם (רצו שיהיה זה עורך דין בתחום), שיעבור על ההסכם, יתקן את הדרוש תיקון ויאשר אותו. רק לאחר מכן חתמו על החוזה בראש שקט.

הלקוחות שלי