אייקון, פיתוח אפליקציות וסטארטאפיםלשלב כוחות יחד בצורה חכמה: על ניסוח הסכם מייסדים לאפליקציה

כמעט כל סטארט אפ יוצא לדרך במסגרת שיתוף פעולה בין כמה אנשים – שותפים לרעיון, בני משפחה, חברים או כמה אנשים שהתאגדו יחד לשם כך. קבוצה זו היא הקבוצה המייסדת את הסטארט אפ, בין עם מדובר באפליקציה או בכל רעיון טכנולוגי אחר. כדי להבטיח שהכול יתקדם כשורה ולמנוע בעיות בהמשך, חשוב שהיזמים ינסחו יחד הסכם מייסדים – מסמך שיסדיר עניינים רבים בעתיד וימנע אי הבנות וחיכוכים מיותרים.

קרא עוד
אפליקציה זכויות יוצרים
יריב קדם, עו

עו"ד יריב קדם

יריב קדם, בעל תואר ראשון ושני במשפטים מאוניברסיטאות חיפה ותל אביב, הינו עו"ד בעל ותק של מעל 20 שנה, נוטריון, הבעלים של משרד עורכי הדין בבעלותו ושל APPLAB – חממה עסקית להקמה וליווי בינלאומי כולל של סטארט-אפים. בעל נסיון משפטי ועסקי רב בליווי חברות וסטארטאפים החל משלב הרעיון ובפעילותם השוטפת בישראל ובעולם. שותף אמון יצירתי בתהליכי קבלת ההחלטות האסטרטגיים והטקטיים של בעלי מניות, דירקטורים, ובעלי העסקים בפעילותם העסקית והמשפטית.

קרא עוד >>

  • מעל 20 שנות ניסיון
  • חממה עסקית לסטארטאפים
  • הייטק בינלאומי
  • ליווי אישי
מתי כדאי לנסח הסכם מייסדים? מוקדם ככל האפשר, אפילו עוד לפני הקמת החברה או המיזם בפועל. רבים תוהים מדוע יש לעשות זאת בכזו דחיפות. זה הזמן לומר שני דברים: האחד – אין לדעת מה יקרה בעתיד, כיצד תשפיע העבודה המשותפת על כל אחד מהמייסדים ואיזה שינוי תפיסתי יתחולל בקרב חברי הקבוצה עם הזמן. השני – בבתי משפט בכל רחבי העולם, נמצאות עדויות חותכות לכך שגם החברים הטובים ביותר, גם בני המשפחה הקרובים ביותר, יכולים להסתכסך על רקע עסקי. הסדירו את הדברים מראש בצורה טובה ותדעו שחסכתם עוגמת נפש רבה מעצמכם ומהאנשים היקרים לכם. הסכם מייסדים צריך לנסח בתבונה החלטתם שהגיע הרגע לניסוח הסכם מייסדים לאפליקציה שלכם, בשיתוף כל הנוגעים בדבר? יפה מאוד. הצעד הראשון שעליכם לעשות הוא להבין שמדובר בהסכם הנוגע לחבורה המייסדת בלבד. הורדת הסכם גנרי מהאינטרנט וחתימה עליו או גיבוש של הסכם כללי שאינו קובע דבר למעשה, לא יעזור לכם ולא יקדם אתכם, ואף עלול לפגוע בכם. גבשו את הסכם המייסדים בשיתוף כל חברי הקבוצה ושמעו מה יש לכל אחד מהם להגיד לתיאום ציפיות. לאחר מכן יש לנסח את הסכם המייסדים באופן מקצועי, שבו ייכללו סוגיות רבות: זהות הגוף מבחינה משפטית: האם זו תהיה חברה בע"מ, עמותה, שותפות או כל גוף מתאים אחר? התפקיד ותחומי האחריות של כל אחד ממייסדי הסטארט-אפ מה כל מייסד מביא עמו לסטארט-אפ דרכי ניהול הסטארט-אפ הצעדים שיינקטו נגד מי שלא יעמוד בחובותיו ובהתחייבויותיו כלפי הסטארט-אפ הדרך לפרוש מהסטארט-אפ התנהלות מול משקיעים והכנסת בעלי מניות נוספים בחינת הצעות למכירת הפרויקט לגורם חיצוני. להקפיד על ניסוח ברור ומדויק הסוגיות שפורטו כאן הן כמובן רק חלק מהסוגיות שכדאי לכלול בהסכם שכזה, אך מעבר לסעיפים עצמם, חשוב לדבר על עניין אחד נוסף: שפת ההסכם. בכל הנוגע להסכם המייסדים, אין מקום לערפול ולחוסר בהירות. שכרו את שירותיו של עורך דין מנוסה ונסחו אתו הסכם שיותאם לאופי של קבוצת המייסדים ומטרות הסטארט-אפ, וינוסח כך שיהיה ברור לכולם, עד לפרט הקטן ביותר. בדרך זו תבטיחו לעצמכם ולמייסדים שלצדכם יציאה לדרך ברגל ימין.

מן התקשורת

ראיון של עו"ד קדם, "שש כלכלי"/ערוץ 1 מיום 10/7/17

מפת הדרכים להקמת סטארט-אפ משלב הרעיון

ראיון ברדיו תל אביב עם ענבר שנהב – פורמט זכויות יוצרים לאפליקציה

שימוש לא חוקי בתמונה ברשתות חברתיות – 'פרקליטים עד הבית', רשת.

איך רובוטים שואבים את הפרטיות שלכם? 'שבע אקטואלי', כאן.

איך מקימים סטארט-אפ לאפליקציה? ראיון ברדיו תל אביב