אייקון, פיתוח אפליקציות וסטארטאפיםלהגן על אפליקציה? אפשר גם אפשר!

שוק האפליקציות התוסס מגלגל היום סכומי כסף אדירים, כמעט בלתי נתפסים. נכנסתם לשוק הזה כשברשותכם רעיון חדש ומוצלח? אתם חייבים להגן על הרעיון שלכם – כדי שלא יועתק או יימכר על ידי אחרים. אך האם הדבר באמת אפשרי? בהחלט, בעזרת שני כלים חשובים: הגנת זכויות יוצרים ועורך דין מקצועי לאפליקציות. אז אם אתם מפתחים אפליקציה חדשה, זו ההזדמנות שלכם להבין איך אפשר להגן עליה בצורה אפקטיבית.

קרא עוד
אפליקציה זכויות יוצרים
יריב קדם, עו

עו"ד יריב קדם

יריב קדם, בעל תואר ראשון ושני במשפטים מאוניברסיטאות חיפה ותל אביב, הינו עו"ד בעל ותק של מעל 20 שנה, נוטריון, הבעלים של משרד עורכי הדין בבעלותו ושל APPLAB – חממה עסקית להקמה וליווי בינלאומי כולל של סטארט-אפים. בעל נסיון משפטי ועסקי רב בליווי חברות וסטארטאפים החל משלב הרעיון ובפעילותם השוטפת בישראל ובעולם. שותף אמון יצירתי בתהליכי קבלת ההחלטות האסטרטגיים והטקטיים של בעלי מניות, דירקטורים, ובעלי העסקים בפעילותם העסקית והמשפטית.

קרא עוד >>

  • מעל 20 שנות ניסיון
  • חממה עסקית לסטארטאפים
  • הייטק בינלאומי
  • ליווי אישי
זכויות יוצרים ולא פטנט? מדוע? רבים מהיזמים בעלי הרעיון לאפליקציה טועים לחשוב כי הדרך להגן על האפליקציה שלהם עוברת ברישום פטנט – אך מהלך זה מתאים הרבה יותר לרישום של מוצרים טכנולוגיים, כלומר מוצרים מוחשיים המשתייכים לעולם הפיזי. ההגנה המיטבית על אפליקציה או תוכנה שפיתחתם תתאפשר באמצעות ניסוח פורמט זכויות יוצרים בינלאומי שאותו תכינו יחד עם עורך דין לאפליקציות, המומחה בתחום זה. הפורמט כולל אפיון משפטי מילולי ו-ויזואלי של האפליקציה, אישור נוטריוני ואישור אפוסטיל, אשר יעניקו לו הגנה בעלת תוקף ישראלי ובינלאומי. במקרים מסוימים אף מומלץ לרשום את האפליקציה אצל רשם זכויות היוצרים בארה"ב על מנת שניתן יהיה לקבל פיצויים בארה"ב, ולא רק צו מניעה. איזו הגנה מספק הפורמט הבינלאומי לאפליקציה? ראשית, הוא משמש מבחינת עולם המשפט ככלי לאכיפת העתקות או הפרה אחרת של זכויות יוצרים. לבד מזה – וזוהי נקודה חשובה מאוד שכדאי להכיר – פורמט זכויות יוצרים בינלאומי ימנע מצב בו מפתח או מעצב חיצוני שנשכרו על ידי יזמי האפליקציה, יהיו בעלי זכויות היוצרים עליה. מקרים רבים מהעבר מלמדים כי אנשי מקצוע חיצוניים טענו עם סיום עבודתם אחר כך כי זכויות היוצרים של האפליקציה שייכות להם, וזאת למרות שחתמו על הסכם סודיות. הפורמט להגנת זכויות היוצרים מראש ימנע מצב כזה. יתר על כן, גם אם חברת הפיתוח נוהגת בתום לב גמור ובעד היזמים, הוראות החוק קובעות כברירת מחדל כי זכויות היוצרים באפליקציה הם שלהם ולא של היזם בעל הרעיון, אלא אם יוכח אחרת – ולשם כך נערכים מראש באמצעות הפורמט. צעדים נוספים להגנה על האפליקציה שלכם אם כן, ניתן לקבוע כי ברוב המכריע של המקרים הגנת זכויות יוצרים תהיה עדיפה על רישום פטנט. ועדיין, ניתנת לכם כיזמים האפשרות לרשום את האפליקציה גם כפטנט – מהלך שיכול בהחלט להתאים במקרים מסוימים. אם אינכם רוצים להידרש לכל הפרוצדורה הארוכה (והיקרה יחסית) הכרוכה בהגשת בקשה רגילה לרישום פטנט, תוכלו לשקול אף מהלך פשוט וזול יותר: הגשת פרוביז'יונל, שהוא מעין תחליף קצר וזמני לרישום פטנט בארה"ב. עם זאת, לאחר שנה תחויבו בכל מקרה להגיש בקשה לרישום פטנט, אם ברצונכם להגן על האפליקציה גם בעתיד. אולם אליה וקוץ בה –הפרוצדורה של הגשת פרוביזיונל היא בארה"ב בלבד, ורלוונטית למקרה שאכן האפליקציה פטנטבילית מבחינה טכנולוגית. אולם אם אין טכנולוגיה חדשנית באפליקציה והיא מיושמת באמצעות טכנולוגיה קיימת, ההגנה האפקטיבית היא באמצעות הפורמט לזכויות יוצרים. מהלך נוסף שעשוי להיות רלוונטי באפליקציות מסוימות, הוא רישום סימן מסחרי על השם או הלוגו של האפליקציה. רישום של סימן מסחרי הוא מהלך שיתאים בעיקר לאפליקציות הכוללות מיתוג ייחודי, כזה שלא תרצו שיועתק על ידי גורם מתחרה. כך או כך, חשוב מאוד להתייעץ לפני כל מהלך שכזה עם עו"ד פטנטים או עם עו"ד אפליקציות, שיידע איזה מהמהלכים הוא המתאים לכם ביותר. זכרו שכל מהלך כזה כרוך בעלויות לא מבוטלות ולא פעם גם בזמן המתנה ארוך, ולכן חשוב לבצע צעדים אלו בחכמה ובליווי איש מקצוע.

מן התקשורת

ראיון של עו"ד קדם, "שש כלכלי"/ערוץ 1 מיום 10/7/17

מפת הדרכים להקמת סטארט-אפ משלב הרעיון

ראיון ברדיו תל אביב עם ענבר שנהב – פורמט זכויות יוצרים לאפליקציה

שימוש לא חוקי בתמונה ברשתות חברתיות – 'פרקליטים עד הבית', רשת.

איך רובוטים שואבים את הפרטיות שלכם? 'שבע אקטואלי', כאן.

איך מקימים סטארט-אפ לאפליקציה? ראיון ברדיו תל אביב