שאלת מיליון הדולר (או פחות…): כמה עולה לפתח אפליקציה?

כשנרקם במוחו של יזם רעיון גדול, הוא מרגיש בוודאי שעלה על דרך המלך. הרי ברגע שהרעיון כבר עלה ועושה רושם טוב, מה עוד נותר לעשות? רק ליישם – ולספור את הכסף. המציאות רחוקה מכך שנות אור: פיתוח של אפליקציה נמשך מספר לא מועט של חודשים, ודורש השקעה של כספים רבים, זמן ומשאבים, אף כאשר התמורה לכך היא משמעותית כשהאפליקציה כבר באוויר ומרוויחה. וכאן נשאלת השאלה החשובה מכול: כמה באמת עולה לפתח אפליקציה, מרגע הגיית הרעיון ועד הוצאתה לשוק?

יריב קדם, עו

עו"ד יריב קדם

יריב קדם, בעל תואר ראשון ושני במשפטים מאוניברסיטאות חיפה ותל אביב, הינו עו"ד בעל ותק של מעל 20 שנה, נוטריון, הבעלים של משרד עורכי הדין בבעלותו ושל APPLAB – חממה עסקית להקמה וליווי בינלאומי כולל של סטארט-אפים. בעל נסיון משפטי ועסקי רב בליווי חברות וסטארטאפים החל משלב הרעיון ובפעילותם השוטפת בישראל ובעולם. שותף אמון יצירתי בתהליכי קבלת ההחלטות האסטרטגיים והטקטיים של בעלי מניות, דירקטורים, ובעלי העסקים בפעילותם העסקית והמשפטית.

קרא עוד >>

  • מעל 20 שנות ניסיון
  • חממה עסקית לסטארטאפים
  • הייטק בינלאומי
  • ליווי אישי

לפתח אפליקציה ב-5,000 ש"ח?

סיפורים רבים כבר נשמעו בשנים האחרונות על אפליקציות שעלו ליזם 15,000 ש"ח בלבד – ועשו את שלהן. ובכן, במקרה שלכם זה כנראה לא יקרה. אכן, ישנן אפליקציות שניתן לפתח בעלות נמוכה מאחרות, אך חשוב לזכור שיש הבדל בין פיתוח פשוט למורכב, ובין איכויות שונות של פיתוח, וכי כי מלבד עלויות הפיתוח ישנן עלויות נוספות. במה מדובר?

ננסה כאן לפרק לכמה חלקים את תהליך הפיתוח של האפליקציה מבחינת העלויות הממוצעות והנהוגות כיום בשוק. כך תוכלו להעריך, בגדול, כמה תעלה האפליקציה שלכם:

עלויות פיתוח

המפתח, מומחה לתכנות בשפת המכשירים החכמים, הוא אולי איש המקצוע שיעבוד עבורכם יותר מכול. קחו בחשבון ששכרו הממוצע של מתכנת כזה עומד כיום על 200 ש"ח לשעה, וכי יש מתכנתים שידרשו גם 500 ש"ח לשעה.
כאשר אתם ניגשים לחברת הפיתוח, עליכם לבצע באמצעותה אפיון טכני של האפליקציה כפי שעורכים תכנית אדריכלית לבניין, וכן לבצע את עיצוב המסכים, ולבסוף לתכנת אותם. התכנות יכול להיות רק לאחת מחנויות האפליקציות, אולם לרוב הוא לשתיים – Google Play ו- App Store. כך שמספר השעות לכל אלו אינו מועט, וזה עוד לפני רווח מינימלי, שלא לדבר על הבדלי איכויות המעלים את המחיר.
לפיכך, כאשר מדובר באפליקציה פשוטה מאד, מחיר הפיתוח שלה יכול לעלות על 100 אלף ₪, ולגבי אפליקציה מורכבת השמיים הם הגבול.

עלויות עו"ד, רו"ח, יועצים שונים

חשבתם שהעלויות הסתיימו בפיתוח? ממש לא. יש לקחת בחשבון עלויות משפטיות מקדמיות להגנה של כל שלב באמצעות קניין רוחני, הסכמים והקמת חברה בע"מ, וכן של אגרות רישום של אלו. ברגע שנרשמה חברה ישנן עלויות שוטפות לרואה החשבון שלה שיש לקחת בחשבון גם כן. נוסף על כך יש צורך בהכנת תוכנית עסקית, מצגת למשקיע ואולי ייעוץ עסקי שוטף.

אחסון, עדכון ותחזוקה

לאחר עליית האפליקציה לאוויר יש לדאוג לעדכוני גרסה של האפליקציה בהתאמה למכשירים חדשים שנכנסים עם הזמן, עדכונים למערכות ההפעלה השונות וכו. כל אלו ידרשו עוד שעות תכנות, על פי התעריף שסוכם עם חברת הפיתוח. בנוסף לכך, משתמשים שמורידים את האפליקציה עשויים לאחסן ולשמור מידע על שרתים שאתם מקצים להן. גם אחסון כזה עולה כסף והעלויות רק גדלות ככל שמשתמשים רבים יותר עושים שימוש באפליקציה.

עלויות השיווק וההפצה

ישנן לא מעט דרכים לשווק את האפליקציה בחינם או בעלויות נמוכות, אך רובן – למעט מקרים מיוחדים – לא אפקטיביות באמת. אם אתם רוצים להגיע לתודעתם של אנשים רבים ככל האפשר אשר יורידו את האפליקציה שלכם, תצטרכו לפצוח בקמפיינים פרסומיים שעלותם תנוע בין כמה מאות לכמה אלפי שקלים בחודש לכל הפחות ועשויה להגיע גם לעשרות אלפי ₪ לחודש. ועוד לא דיברנו על שיווק בחו"ל….

אז איך מממנים את הסטארט-אפ?

ישנם מקורות מימון שונים שהם הון עצמי, הלוואה מבנקים שמתמחים סטארט-אפים, משקיעים קרובים כבני משפחה, ומשקיעים זרים- פיננסיים או אסטרטגיים, שיכולים להיות משקיעים פיננסיים בלבד, או משקיעים אסטרטגיים. בנוסף לכך ישנם מסלולי מענקים שנותנת המדינה, חלקם בתנאים מנוקשים הדורשים טכנולוגיה חדשנית, וחלקם כמעט ללא תנאים כלל.

איך מתחילים את הסטארט-אפ?

כל הנתונים הללו ממחישים כמה השקעה דורשת כל אפליקציה, גם הפשוטה ביותר. לכן, חשוב שכל מהלך כזה ילווה בייעוץ מצד אנשי מקצוע טובים ומנוסים, לרבות לעניין דרכי המימון.
כמשרד עורכי דין לטכנולוגיה אפליקציות וסטארט-אפים, אנו מכירים את האפשרויות הללו ונוכל לכוון אתכם וללוות אתכם כדי שתדעו בדיוק מה עליכם לעשות בצעדיכם הראשונים ומתי.


מן התקשורת

ראיון של עו"ד קדם, "שש כלכלי"/ערוץ 1 מיום 10/7/17

מפת הדרכים להקמת סטארט-אפ משלב הרעיון

ראיון ברדיו תל אביב עם ענבר שנהב – פורמט זכויות יוצרים לאפליקציה

שימוש לא חוקי בתמונה ברשתות חברתיות – 'פרקליטים עד הבית', רשת.

איך רובוטים שואבים את הפרטיות שלכם? 'שבע אקטואלי', כאן.

איך מקימים סטארט-אפ לאפליקציה? ראיון ברדיו תל אביב